2016 neden turizmde kayıp yıl oldu?

2016 Turizm Kayıp yılı

2016 turizm sezonunda da, geçen senelere göre turist sayısında önemli kayıplar yaşandı. Tur Operatörleri Platformu Dönem Sözcüsü Cem Polatoğlu, turizmdeki kayıpların sebeplerini açıkladı.

Amerika’nın Sesine konuşan Tur Operatörleri Platformu Dönem Sözcüsü Cem Polatoğlu, Türk turizminin 2016 yılında birçok olumsuzluklardan etkilendiğini ifade ederek; terör olaylarının, bombalamaların, Suriye’deki iç savaşın, Irak’taki karışıklıkların, sınır ülkelerle yaşanan olumsuzlukların, Rus jetinin düşürülmesinin ve son olarak da Türkiye’de yaşanan darbe girişimi gibi olumsuz olayların, Türk turizminini adeta dibe çektiğini belirtti.Peki turizmdeki kötü gidişattan kurtulmanın yolları neler? Cem Polatoğlu’na göre, turizmi canlandırmak için her şeyden önce barış ortamı sağlanmalı. Komşularımızla iyi ilişkiler kurmamız turizm için olmazsa olmaz altın kurallardan biri.

Polatoğlu, Avrupa Birliği ile yaşanan siyasi gerginliklerin ve Türkiye’de meydana gelen terör olaylarının Avrupalı turistlerin Türkiye’ye olan taleplerini azalttığına dikkat çekti.

Cem Polatoğlu’na göre, Sultanahmet’te meydana gelen terör olayı Alman turistlerin Türkiye’ye gelmesini önlediği gibi, Türkiye’deki mevcut siyasi yapı ve uygulanan politikalar da diğer Avrupalı turistlerin Türkiye’ye olan ilgisini azaltmasına sebep oluyor.

Türkiye’de 2016 turizm sezondan olumsuz etkilenen turizm beldelerindeki esnaf ise, bu yıl zarar ettiklerini, gelecek yıllarda alınacak önlemlerle turizm sektörünün canlanmasını arzuladıklarını ifade etti.

Bodrum’da 15 senedir esnaflık yapan Mehmet Kıroğlu, yaşanan terör olayları ve darbe girişiminin hem yabancı turistin hem de yerli turistin sayısını etkilediğini söyledi.

Kaynak  : www.turizmdebusabah.com

About Author

client-photo-1
Okul Turları

Comments

Bir Cevap Yazın