Ani Arkeolojik Alanı UNESCO Dünya Miras Listesi’nde

Ani Arkeolojik Alanı UNESCO Dünya Miras Listesi’nde UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Oturumu UNESCO Türkiye Milli Komitesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde başarılı bir organizasyonla İstanbul’da gerçekleşti

10-20 Temmuz tarihleri arasında yapılan toplantıda Ani Arkeolojik AlanıUNESCO Dünya Miras Listesi’ne kayıt edildi. 2012 yılında Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınmış olan Ani’nin kalıcı listeye alınması ile Dünya Miras Listesinde yer alan kültür varlığımızın sayısı 16’ya yükseldi.

Ani Arkeolojik Alanı
Kars İline 42 km uzaklıktaki Ocaklı Köyü sınırları içerisinde yer alan Ani Arkeolojik alanı, Türkiye – Ermenistan sınırını ayıran Arpaçay Nehrinin batı yakasında, volkanik bir tüf tabakası üzerinde yer almaktadır.Tarih öncesi dönemlerden itibaren çeşitli kültürlere ev sahipliği yapan ve Ortaçağda önemli bir ticaret yolu olan İpek Yolu’nun Kafkaslardan Anadolu’ya ilk giriş noktasında kurulmuş olan Ani, bu dönemde büyük bir gelişme göstererek bölgenin politik, kültürel ve ekonomik merkezi konumuna yükseldi. Büyük oranda ayakta kalmış olan etkileyici surları, dini ve sivil mimarlık örnekleri ve şehir planlaması ile Ortaçağ kentinin bir özeti niteliğindeki Ani’de, tarih boyunca süren çok kültürlülük buradaki dini ve sivil mimarinin biçimlenmesinde de etkili olmuş. Çeşitli Pagan, Hıristiyan ve Müslüman kültürlere ait mimari kalıntıların büyük bir çoğunluğu sağlam durumda günümüze ulaştığı antik kentte, dini, sivil, askeri her tür yapı çeşidine ait eserler bulunuyor. Ani, ayrıca  plan ve mimari özellikleri bakımından nadirlik sınıfına dahil edilebilecek yapıların yanı sıra ilk olma, gelenekleri aktarma, kültürel etkileşimleri yansıtma bakımından önem taşıyan yapıları da barındırıyor.

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kayıtlı ‘Dünya Miras Alanlarımız’ şunlardır:
1. İstanbul’un Tarihi Alanları (1985)
2. Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (1985)
3. Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (1985)
4. Hattuşa: Hitit Başkenti (1986)
5. Nemrut Dağı (1987)
6. Xanthos-Letoon (1988)
7. Hieropolis-Pamukkale (1988)
8. Safranbolu Kenti (1994)
9. Troia Arkeolojik Siti (1998)
10. Selimiye Camii ve Külliyesi (2011)
11. Çatalhöyük Neolitik Kenti (2012)
12. Bursa ve Cumalıkızık:Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu (2014)
13. Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj (2014)
14. Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı (2015)
15. Efes Antik Kenti (2015)
16. Ani Arkeolojik Alanı (2016)

 Ani Arkeolojik Alanı UNESCO Dünya Miras Listesi’nde

About Author

client-photo-1
Okul Turları

Comments

Bir Cevap Yazın