ANİ Tarihi Kenti Unesco Dünya Miras Listesi’nde

ANİ Tarihi Kenti Unesco Dünya Miras Listesi'nde
Ani Tarihi Kenti, İstanbul’da gerçekleştirilen UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Toplantısında, Dünya Miras Listesi’ne kaydedildi.

 

15 Temmuz 2016 Cuma – 2012 yılından itibaren UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan Ani’nin de UNESCO Dünya Miras Listesine kaydı ile Türkiye’nin listedeki kültürel varlıklarının sayısı 16’ya yükseldi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Ani’nin birçok kültüre ev sahipliği yaptığını ve farklı kültürlerden izler taşıdığını,
Dünya Miras Listesi’ne alınmasının Türkiye açısından sevindirici bir karar olduğunu aktardı.

Ani Antik Kenti ile birlikte Türkiye’nin Dünya Miras Listesi’ne kayıtlı yerlerinin sayısı 16’ya yükselmiş olduğunu belirten Bakan Avcı şu açıklamada bulundu:
“Ani Antik kenti Kars’ın güneydoğusunda ve M.Ö. 1000 yılından başlatılan bir tarihi var. Geçmiş dönemde Pagan ve Hristiyan kültürlerinin, son dönemde de Müslüman kültürünün izlerini taşıyan çok değerli bir miras alanı. Ani’nin bu açıdan dünya miras alnına dahil edilmiş olması Türkiye açısından sevindirici bir sonuç oldu. Bu çalışmada emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. UNESCO Dünya Miras Komitesi’ni de bu kararından dolayı tebrik ediyor teşekkür ediyorum. ” dedi.

Ani Tarihi Kenti hakkında:
Tarih öncesi dönemlerden itibaren çeşitli kültürlere ev sahipliği yapan ve Ortaçağda önemli bir ticaret yolu olan İpek Yolu’nun Kafkaslardan Anadolu’ya ilk giriş noktasında kurulmuş olan Ani, bu dönemde büyük bir gelişme göstererek bölgenin politik, kültürel ve ekonomik merkezi konumuna yükseldi.

Büyük oranda ayakta kalmış olan etkileyici surları, dini ve sivil mimarlık örnekleri ve şehir planlaması ile Ortaçağ kentinin bir özeti niteliğindeki Ani’de, tarih boyunca süren çok kültürlülük buradaki dini ve sivil mimarinin biçimlenmesinde de etkili olmuş.

Çeşitli Pagan, Hıristiyan ve Müslüman kültürlere ait mimari kalıntıların büyük bir çoğunluğu sağlam durumda günümüze ulaştığı antik kentte, dini, sivil, askeri her tür yapı çeşidine ait eserler bulunuyor. Ani, ayrıca plan ve mimari özellikleri bakımından nadirlik sınıfına dahil edilebilecek yapıların yanı sıra ilk olma, gelenekleri aktarma, kültürel etkileşimleri yansıtma bakımından önem taşıyan yapıları da barındırıyor.

Ani Tarihi Kenti’nin ardından UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kayıtlı ‘Dünya Miras Alanlarımız’ şöyle oldu:

1. İstanbul’un Tarihi Alanları(1985)

2. Göreme Milli Parkı ve Kapadokya(1985)

3. Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası(1985)

4. Hattuşa: Hitit Başkenti (1986)

5. Nemrut Dağı(1987)

6. Xanthos-Letoon(1988)

7. Hieropolis-Pamukkale(1988)

8. Safranbolu Kenti(1994)

9. Troia Arkeolojik Siti(1998)

10. Selimiye Camii ve Külliyesi (2011)

11. Çatalhöyük Neolitik Kenti (2012)

12. Bursa ve Cumalıkızık:Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu(2014)

13. Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj(2014)

14. Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı

15. Efes

16. Ani Tarihi Kenti

ANİ Tarihi Kenti Unesco Dünya Miras Listesi'nde
Kaynak: turizmhaberleri.com

About Author

client-photo-1
Okul Turları

Comments

Bir Cevap Yazın