ANTALYA, EKO EVLER İLE TANIŞIYOR

1991 yılından bu yana Antalya başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanına proje geliştirip hayata geçiren Natural Peyzaj Planlama Ltd. Şti. yeni Ekolojik Ev projesi ile de ses getirecek.

1991 yılından bu yana Antalya başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanına proje geliştirip hayata geçiren Natural Peyzaj Planlama Ltd.Şti, yeni Ekolojik Ev projesi ile de ses getirecek.  Yeni Ekolojik Evlerin Antalya  Bölgesi için oldukça uygun olduğuna dikkat çeken Natural Peyzaj Planlama Ltd. Şti. sahibi Zübeyde Özkan Özsu, geliştirdikleri ve hayata geçirdikleri ekolojik evlerin 2B alanlarında, tarım alanlarında, yayla evlerinde, orman içi evlerinde rahatlılıkla kullanılabileceğini ifade ederek, doğada yaşamak isteyen insanların sürekli yaşayabilecekleri bir ev konsepti oluşturduklarını söyledi.
eko park evleri
2002-2012 yılları arasında Peyzaj Mimarları Odası Antalya Şubesinde hem yöneticilik hem de başkanlık yaptığını ve aynı zamanda bu süre içerisinde ATSO’da meslek komitelerinde de görev aldığını da dile getiren Zübeyde Özsu, “ Kent konseyinde, Kent Estetik kurulunda kentliye ve kenti yönetenlere çevre duyarlılığını ve ekolojik bilinci ve farkındalığı yaratmak üzere çalışmalar yaptım. Çok sayıda seminere katılıp bilgilendirmelerde bulundum. Bunların hepsi maalesef sözde kaldı. Keşke bu anlattıklarımız hayata geçebilseydi. Bu süre içerisinde arzuladığımız kenti maalesef oluşturmadık. İnsanlar bunu romantik bir söylem ile dinlediler ve algıladılar. Keşke yaptıklarımız hayat geçebilseydi” dedi.

Yeni projesi olan ve oldukça ilgi çeken Ekolojik Evler konusunda da bilgi veren Özsu “Ancak ben tüm bunların yanında gerçekleşeceğine inandığım projeleri hayat geçirmek için kolları sıvadım. Öncelikle tüm peyzaj projelerimizde hep artı derecede katkı koyacağımız ekolojik tasarımları gerek yatırımcılarımız gerekse de Belediyelerimiz ile hayata geçirdik. Bunun yanında yine yeni sayabileceğimiz hep aklımızdan geçen ve hayata geçirdiğimiz Ekolojik evi de hayata soktuk. Öncelikle bunu kendi ofisimiz olarak inşa ettik. Muratpaşa Kırcami’de doğal ortam içerisinde doğaya zarar vermeden koruyarak sadece 8 torba çimento kullanarak tamamı eko ürünlerden oluşan evi ortaya çıkardık. Bu konuda patente ilgili işlemlerimizi sürüyor. Kısa sürede bunu da tamamlayacağız” diye konuştu.

Projenin isteğe göre kişiye özel olarak tasarlandığına da dikkat çeken Özsu “ Bu konuda bir konsept belirledik. Bina tamamen çelik konstrüksiyon ve panel duvarlar ile panel çatıdan oluştu. Sadece çimentoyu binanın taşıyıcı direklerini sabitlemek için kullandık. Bunun dışında binamızda kesinlikle kimyasal bir ürün yoktur. Binamız tamamen çevreye duyarlı ürünler ile donatılmıştır. Yaz kış yaşanabilecek, ses ve ısı yalıtımı olan bir binadır. İsteğe bağlı güneş enerjisi sistemi de bulunan ekolojik evimizi 2B alanlarında, tarım alanlarında, yayla evleri olarak, orman içi evleri, doğada yaşamak isteyen insanların sürekli yaşayabilecekleri bir ev konseptini hayata geçirdik. 40 m2.den başlayıp 170 m2. ye kadar tek ve iki katlı olarak kişiye özel projelendirebiliyoruz”

Antalya’da betonarme binaların deneyimlendiğini de sözlerine ekleyen, “Antalya maalesef artık bir beton yığını haline geldi. Bu da bize gösterdi ki, bu binalar şehrin mikro klimasını değiştirdi.. Projemiz olan ekolojik evimiz yatırımcıların ve belediyelerimizin teşviki ve ilgisi ile yaygınlaşabilir.  Üstelik yapım maliyetleri betonarme yapılara göre çok daha ekonomik ve çok daha kısa sürede inşa edilebiliyor. İnşa süremiz yaklaşık bir aydır. Dolayısı ile toprak yüzeyini betonla kaplamadığımız için karbon salınımı minimize ediliyor. Karbon salımı bu binalarda yok denecek kadar az. Burada yaşayacak olan insanlar hem karbon salınımına hem de betonarme binaların ürettiği statik elektriğe maruz kalmayacakları için daha sağlıklı ve daha az stres altında kalacaklardır. Bu da bilimsel ispatlanmıştır” dedi. (Halil Öncü)

About Author

client-photo-1
Okul Turları

Comments

Bir Cevap Yazın