ANTALYA’DA 403 ADET 5 YILDIZLI OTEL VAR

ANTALYA'DA 403 ADET 5 YILDIZLI OTEL VAR
AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, Antalya Genç İş Adamları Derneği’nin (ANTGİAD) Şubat Ayı Genişletilmiş Üye Toplantısına konuşmacı olarak katıldı. Yağcı, genç iş adamlarına Dünya ve Türkiye ile Antalya’daki turizmin geleceğini konusunda bilgi verdi.
Antalya’da 5 yıldızlı 403 otel bulunduğunu, bakanlık ve belediye belgeleri yatak kapasitesinin de 700 bine yaklaştığını anlatan Yağcı, 2015 yılında Türkiye’de 96 milyon geceleme yapıldığını bunun 61 milyonunun ise Antalya’da gerçekleştiğini söyledi.
Türkiye’ye Avrupa’da yaşayan gurbetçilerle birlikte 37 milyon turist geldiğini ifade eden Erkan Yağcı, Dünya’da en fazla Mavi Bayraklı sahil ve marinanın  Antalya’da bulunduğunu ikinci şehrin de Valencia olduğunu kaydetti.
Avrupa’nın en iyi golf sahalarının Antalya’da bulunduğunu, futbol, SPA turizmi ile kongre turizminin en yaygın olduğu bölgenin de Antalya olduğunu anlatan Yağcı, Dünya ‘da 1 milyar 186 milyon kişinin seyahat ettiğini, dünyada 1 trilyon dolar gelir elde edilen sektörün de turizm olduğuna dikkat çekti.
Dünya turizminin geçen yıl yüzde 4 büyüdüğünü vurgulayan Yağcı, şöyle konuştu:
‘’Türkiye dünya turizm liginde nerede yer alıyor? 84,5 milyon turist ağırlayan Fransa birinci sırada. 65 Milyon ile İspanya ikinci sırada yer alıyor. Dünyada turist ağırlayan ülkeler sıralamasında Türkiye 6. Sırada yer alıyor. 2015 de 32 milyar dolar turizm gelir sağladık. Turizmde en çok para harcayan ülkeler ise sırasıyla Çin, Almanya, İngiltere ve Fransa geliyor. Türkiye turizmde para kazanan ülkeler sıralamasında 5. sırada. Yani geliri giderinden fazla olan ülkeler sıralamasında beşinciyiz.’’
Turizm sektörünün 2014 yılını referans yıl olarak ele aldığını anlatan Erkan Yağcı, 2014’de Antalya’nın 12 milyon turist ağırladığına dikkat çekti.
Yağcı, şunları kaydetti: 
‘’Rusya ile ilişkiler bozulunca 2016 da Antalya’ya 6 milyon turist geldi. Dünya’da yabancı ağırlayan şehirler sıralamasında Hong Kong birinci, İstanbul 8., Antalya 12. Sırada yer alıyor. Antalya’nın turizm gücü var. 2016’da yaşanan sıkıntılara bağlı kalınmamalı. Gelecek daha iyi olacak.  Türkiye turizmi her yıl büyüyor. Dünya’da 6. Sıraya yükseldik. 2017 yılı çok önemli. Türkiye krizlerle birlikte turizmde de büyüdü. İki yıl üst üste kriz yaşanmadı.  Dünya Turizm Örgütü 2030 yılında 1.8 milyar kişinin seyahat edeceğini öngörüyor. Dünya seyahati yüzde 4 büyüyecek. Umutlu olmak zorundayız.’’
Akdeniz bölgesinin de en az yüzde 3 büyüyeceğini ifade eden Erkan Yağcı, sözlerini şöyle tamamladı:
‘’Türkiye turizmi ise yüzde 6 büyüyecek.  Çünkü Türkiye Dünya turizm büyümesinin iki katı büyüyor. Turizm döviz kazandırıcı bir sektör. Türkiye otomotiv sektöründen 21 milyar dolar, turizmden ise 34 milyar dolar döviz kazandı. Turizm umut ve mutluluk sektörüdür. Geleceğimiz umutludur. 2023 hedefimiz var. 63 milyon turist ve 86 milyar dolar turizm geliri ve kişi başı turist harcaması da 1350 doları sağlamaktır. Bu rakamları çok rahat yakalarız. 2023’de Antalya’da 20 milyon turist hedefini yakalamamak için hiçbir neden yok. Normal koşullar aynı şekilde seyrederse 2017 yılı turizmde büyüme yılı olacak.’’

About Author

client-photo-1
Okul Turları

Comments

Bir Cevap Yazın