BAYRAM TATİLİNİN 1.5 GÜN UZAMASI TURİZME CAN VERECEK

BAYRAM TATİLİNİN 1.5 GÜN UZAMASI TURİZME CAN VERECEK
BAKAN AVCI;
İstanbul’da Lütfi Kırdar Kongre merkezinde sektör kuruluşlarının yöneticileri ile görüştükten sonra basına açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı,  turizmde yalnız Türkiye’de değil her yerde sıkıntı olduğunu söyledi.
Türkiye’nin  turizm alanında bir daralma yaşadığını belirten Avcı, “ Türkiye bu daralmadan, bu krizden güçlenerek çıkacak” dedi.
Basına kapalı olarak yapılan toplantıya; TÜROFED Başkanı Osman Ayık, TYD Başkanı Murat Ersoy, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, TURYİD Başkanı Kaya Demirer,TUREB Başkanı  Zeki Apalı veTÜROB Başkanı Timur Bayındır katıldı.
Avcı, bu toplantıların her ay yapılacağını ve kapsamının genişletileceğini söyledi.
Toplantıdan sonra basın mensuplarına açıklama yapan Bakan Avcı, “Türkiye turizm alanında bir daralma yaşıyor. Gerçi bütün dünyada, farklı farklı nedenlerden benzer şeyler söz konusu, ama Türkiye bunu biraz daha fazla hissediyor, bölgesel şartlarımız nedeniyle” dedi.
Avcı, “Ramazan Bayramı tatilinin, sektörümüzün de talepleri doğrultusunda, 9 gün olarak belirlenmesiyle, yani 1 buçuk günlük idari izinle, özellikle iç turizm açısından sektörü rahatlatacak bir adım atıldığını ümit ediyoruz” dedi.
Avcı daha sonra şunları söyledi:
İkinci bir konu da, yine sektörün talepleri doğrultusunda, ülkemize gelen turist uçaklarının teşvik edilmesi. Bu bağlamda 6 bin dolar olan teşviklerin, 150’nin üzerinde yolcu taşıyan uçaklar için yüzde 30 zamlı olarak, 31 Mayıs’ta biten bu uygulamanın 31 Ağustos’a kadar uzatılması biçiminde”

BAYRAM TATİLİNİN 1.5 GÜN UZAMASI TURİZME CAN VERECEK

About Author

client-photo-1
Okul Turları