Denizli’deki gizli cennet keşfedildi

ÇAMELİ’DE YENİ BİR ŞELALE KEŞFEDİLDİ

Denizli’deki gizli cennet keşfedildi

DENİZLİ’NİN ÇAMELİ İLÇESİNDE YENİ BİR ŞELALE KEŞFEDİLDİ (EMRAH VAROL/DENİZLİ-İHA)

ÇAMELİ’DE YENİ BİR ŞELALE KEŞFEDİLDİ
DENİZLİ’NİN ÇAMELİ İLÇESİNDE YENİ BİR ŞELALE KEŞFEDİLDİ (EMRAH VAROL/DENİZLİ-İHA)

 

“Şelalenin görsel güzelliği olduğu gibi, en önemli özelliklerinden birisi de, Karahayıt ve Pamukkale gibi üzerinde oluşumların olmasıdır. Böyle bir güzelliğin bugüne kadar bilinmemesi, ortaya çıkarılmaması çok ilginç” dedi.

ÇAMELİ’DE YENİ BİR ŞELALE KEŞFEDİLDİ
DENİZLİ’NİN ÇAMELİ İLÇESİNDE YENİ BİR ŞELALE KEŞFEDİLDİ (EMRAH VAROL/DENİZLİ-İHA)

Ümit Şıracı, keşif gezisini 30 kişilik ekiple yaptıklarını sözlerine ekledi.

Denizli’deki gizli cennet keşfedildi

Denizli Tarihi Ve Turistik Yerler

Denizli tarihi ve turistik yerler bakımından çok zengindir. Mesire yerleri yanında sağlığa çok faydalı kaplıcaları ile turizm sektörü için çok müsaittir.

Denizli Kalesi: Osmanlı devrinde artık önemi kalmadığı için ihmal edilmiş ve yıkılmıştır. 1702 zelzelesinde 12.000 kişi ölürken kale de büyük hasar görmüştür. Arap seyyahı İbn-i Battuta 1332’de Denizli’ye hayran kalmıştır. Yedi camiden bahseder.

Sultan Murad Camii: Honaz ilçesindedir. Kitabesi yoktur. On beşinci asır mimari özelliğini taşır. Küçük, kare planlı ve tek kubbelidir. Günümüzde harabe halindedir.

Yazır Camii: Acıpayam’ın Yazır köyündedir. 1801’de yapılmıştır. Ahşap tavan gül motifleri ile süslüdür. Mimari ve süsleme bakımından çok değerlidir.

Savranşah Camii: Çivril ilçesinin Savranşah köyündedir. Kitabesinde, 1802’de Ömer Ağa tarafından yaptırıldığı bildirilmektedir. İç süslemeleri arasında bir cami motifi bulunur.

Yediler Türbesi: Denizli içindedir. İnanç Beylerine ait 7 kabir bulunur. On üçüncü asır eseridir.

Yatağan Baba Türbesi: Baklan ilçesindedir. Kitabesi yoktur. On altıncı asır klasik Osmanlı Türbe mimarisi tarzında yapılmıştır.

Akhan: Denizli-Eğridir arasında Goncalı köyündedir. Sultan İzzeddin İkinci Keykavus yaptırmıştır. Taş işçiliği çok güzeldir. Beyaz mermer levhalardan yapıldığı için Akhan denilmiştir. Gökpınar (Emir Sultan)Çayı yanından geçer. Kervansarayda yatılacak yerler, eşya deposu, ahır, yem ve saman depoları, hamam, mescit, nalbant ve semerci, koşum atölyesi vardır.

Çardakhan Kervansarayı: Çardak ilçesindedir. 1230’da yaptırılmıştır. Sultan hanlarının yalın süslemesiz örneklerindendir. Günümüzde yıkık bir haldedir.

Ahmetli Köprüsü: Sarayköy’le Buldan arasında Ahmetli köyü yakınındadır. Yapım tarihi belli değildir. Roma veya Selçuklu eseri olduğu zannedilmektedir.

Eski Denizli Mezarlığı: Türklerin Denizli’yi fethinden bu yana kullanılan bu mezarlık bir tarih hazinesidir. Bu mezarlıkta Denizli’yi fethederken şehid olan Selçuklu Komutanı Mehmed Gazi ile Haçlılara karşı savaşta şehid olan Fatma Yıldız Hanımın mermer kabirleri vardır.

Eski tarihi eser ve harabeler: Hierapolis:Pamukkale yakınındadır. İyonların kaplıca şehridir. Depremde yıkılmış, M.Ö. 1900 senesinde Bergama Kralı Evmenes yeniden inşa ettirmiştir. M.S. 1354’te depremde yeniden yıkılmış ve terk edilmiştir. Tapınak, tiyatro, saray ve ev harabeler halen ayaktadır.

Laodikela: Türklerin “Ladik” dedikleri bu şehir, Diopolis ve Rhoas şehirlerinin harabeleri üzerine kurlmuştur. Şehir daire şeklinde bir kale içindedir. Üç giriş kapısı vardır. M.Ö. 3. asırda kurulmuştur. Şehir harabelerinde hamam ve tiyatro kısmen sağlamdır. Denizli’ye 6 km mesafededir.

Selokid soyundan Andtiokos Kralı Antiokos-II bu şehri kurarak karısının ismini “Laodikela” vermiştir. Bu şehir harabelerinde gizli geçitler, büyük banyolar, pazar yeri (Agora), şehir kuzey ve güney kapısı, şehir duvarları (sehler), su kaynağı, tiyatro, mezarlar ve heykel müzesi ile öldürücü zehirli gazların (pulutonium) bulunduğu yerler vardır.

Tripolis: Buldan’ın Yenice köyündedir. Harabeler içinde şehir suları, kilise, su yolları, mezar ve tiyatro halen bulunmaktadır.

Beyce Sultan Höyüğü: Tarih öncesi çağa ait yerleşim merkezidir. Çivril ilçesinin Menteşe köyü yakınındadır. Burada Arzava Krallığına ait eserler de bulunmuştur. Burada Bakırtaş (kalkolitik) devrinden son tunç çağlarına kadar 40 kattan meydana gelen kalıntılar bulunmuştur.

Pamukkale: Denizli’nin en çok turist çeken yeridir. Turistik tesisleri mevcuttur. Pamukkale Kaplıcasında “radon gazı” vardır. Bu su insanı dinlendirici özelliğe sahiptir. Bu suda hem banyo edilebilir hem de içilebilir. 35°C sıcaklıkta ve lezzetlidir. Topraktan fışkıran ve küçük bir göl meydana getiren karbondioksitli ve kireçli sıcak su derin kanallarla ovaya akar ve sonra soğur.

Pamukkale, dünyada eşi bulunmayan bir tabiat hadisesidir. Binlerce seneden beri kireçli sıcak su kaynaktan uzaklaşınca soğuyup katılaşmış ve katlar, basamaklar halinde pamuktaşlarını (travertenleri)meydana getirmiştir. Denizli’ye 20 km uzaklıktadır. Az ilerisinde İyonların kaplıca şehri olan “Hierapolis”in harabeleri vardır. Dünyada bir benzeri bulunmayan Pamukkale aynı zamanda şifalı bir kaplıcadır. Damar, kalp, romatizma ve sinir hastalığına iyi gelir.

Mesire yerleri: Orman içinde ve göl kenarlarında çok güzel mesire yerleri vardır.

İncilipınar: Denizli’ye iki km uzaklıktadır.

About Author

client-photo-1
Okul Turları

Comments

Bir Cevap Yazın