İşte Çinli turist sayısının ulaşacağı rakam

İşte Çinli turist sayısının ulaşacağı rakam

2016 yılının ilk yarısında 59 milyonu aşan, yıl sonunda ise 120 milyona ulaşması beklenen tatil için yurtdışına giden Çinli turist sayısının, önümüzdeki beş yıl içinde 600 milyon kişiye çıkması bekleniyor.

Çin Ulusal Turizm İdaresi’nin rakamlarına yer veren China Today Türkiye’nin haberine göre, Çin’in yurtdışı turist sayısında son on yılda yaşanan istikrarlı artışlar, gevşetilen vize politikaları ile kullanılabilir gelirdeki artışa bağlanıyor.

Çin Ulusal Turizm İdaresi’nin rakamlarına göre, Çin, yurtdışı tur hacminde ve yerli turistlerin yurtdışında yaptığı harcama miktarında dünya lideri. Son on yılda Çin’de yurtdışına yönelik turizm yıllık ortalama yüzde 19 arttı. Çinli turistlerin satın aldığı tur sayısı 2001’de 12 milyon iken 2014’te 107 milyonun üzerine çıktı. Ülke, halen dışa yönelik turizmde dünyanın en büyük pazarı.

2012’den beri dünyanın uluslararası turizme en çok para harcayan ülkesi olan Çin’in, Dünya Turizm Örgütü’nün rakamlarına göre, küresel turizm gelirine ortalama yıllık katkısı yüzde 13’ün üzerinde seyrediyor. Bu arada, Çin’in patlama yapan yurtiçi turizm pazarı da 2015’te 4.1 milyar seyahatle 4 trilyon RMB’nin (yaklaşık 600 milyar ABD Doları) üzerinde bir turizm geliri yarattığı belirtiliyor.

About Author

client-photo-1
Okul Turları

Comments

Bir Cevap Yazın