Kıbrıs Türk Kültür Evi, Expo 2016’da açıldı

kibris-turk-kultur-evi-expo-2016da-acildi

Expo 2016 Antalya nın 54 resmi katılımcısından biri olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından 520 metrekare alan üzerine inşa edilen Kıbrıs Kültür Evi ve Avlusunun resmi açılışı yapıldı. Açılış töreni için Antalya ya gelen KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova katıldı.

“KIBRIS TÜRK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMAYI AMAÇLIYORUZ ”
Törende ilk konuşmayı Turizm ve Çevre Bakanlığına bağlı Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp yaptı. Tunçalp, Expo 2016 organizasyonu çerçevesinde inşa edilen Kıbrıs Türk Kültür Evinin yapım aşamasını anlattı. Tunçalp bu ev ile Antalya halkına ve Expo 2016 ziyaretçilerine dokusu, kokusu ve lezzetleriyle Kıbrıs Türk kültürünü yaşatmayı amaçladıklarını söyledi.

“KKTC ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE EDECEK ”

Expo 2016 Antalya Ajansı Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök ise Bahçecilik expolarının yenilikleri paylaşarak ortak sorunlara çözümler bulmayı ve insanları bilinçlendirmeyi amaçladığını söyledi. Bahçecilik expolarında ayrıca ülkelerin kültürlerini tanıtarak ve birbirlerini etkileyerek zengin ve farklı tatları tecrübe etmeyi, sosyal etkinliklere katılmayı ve ticari ilişkileri geliştirmeyi hedeflediğine dikkat çekti.

1974 Kıbrıs Barış Harekatı ndan bu yana Türkiye nin KKTC nin yanında yer aldığını belirten KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu; EXPO 2016 da açılan “Kıbrıs Türk Kültür Evi ve Avlusu ” ile Kıbrıs ın doğasını, kültürü ve tarihi eserlerini yansıtmayı ve tanıtmayı hedeflediklerini, Kuzey Kıbrıs ın gerçek güzelliğinin ise ancak adayı görerek anlaşılabileceğini belirtti.

“BU EVDE MEMLEKET HASRETİNİ GİDERECEKLER ”

KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova ise Kıbrıs Türk Kültür Evi ve bahçesinde sergilenen nesnelerin her birinin Kıbrıs Türk toplumunun geçmiş yaşamına dair maddi ve manevi değerlerinin ve özgünlüğünün son derece önemli birer göstergesi olduğunu vurguladı.

Sergilenen nesnelerin ayrıca Kıbrıs Türk toplumunun kimliğinin oluşumunda da son derece önemli olduğunun altını çizen Berova, “Kültür Evimizi ziyaret ederken göreceğinizi nesneler zamanda derinlik ve mekanda yaygınlık ilkelerine bağlı olarak nesilden nesile aktararak yaşattığı ve mutlak bir işleve sahip olan nesnelerdir. Bu nesneler Kıbrıs Türk toplumunun uzun yıllar belirli gereksinimlerine yanıt vermekteydiler ” dedi. Bakan Berova, Expo 2016 nın 30 Ekim den sonra da varlığını sürdürecek olduğuna dikkat çekerek, “Antalya ve çevresinde yaşayan Kıbrıslılar da bu eve gelerek memleket hasretini giderebilecek ” dedi.

KKTC YE ÖZGÜ YİYECEKLER İKRAM EDİLDİ

Konuşmaların ardından Kıbrıs Türk Kültür Evi ve Avlusunun açılış kurdelesi kesildi. Bakan Berova ve Bakan Ataoğlu ile Expo 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Fırat Işık ve diğer davetliler KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığına bağlı Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp ten ev hakkında bilgi aldı. Kıbrıs Türk Halk Ozanı Kemal Deveci kaval dinletisi sundu. Açılış töreni KKTC Devlet Halk Dansları topluluğunun sunduğu halk dansları gösterileriyle devam etti.

About Author

client-photo-1
Okul Turları

Comments

Bir Cevap Yazın