Mersin turizmle yeni bir kimliğe kavuşacak

Mersin turizmle yeni bir kimliğe kavuşacak

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin’i turizmle yeni bir kimliğe kavuşturmak istediklerini belirterek, “8 turizm bölgesi için bakanlıktan onay bekliyoruz. 2-3 milyon turisti Mersin’de ağırlamayı hedefliyoruz” dedi.

Mersin, Doğu Akdeniz’in sahil kentlerinden biri. Türkiye’nin en büyük limanı orada. Kilometrelerce sahili var. Bereketli topraklar üzerinde. Ama Mersin gelişmiyor, aksine gelişmişlik düzeyinde kan kaybediyor. Havası, toprağı bu kadar verimli, kilometrelerce sahile sahip Mersin neden gelişemiyor? Neden makus talihini yenemiyor?

Hürriyet’ten Jale Özgentürk’e konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 1990’lardan beri Güneydoğu’dan, iki yıldır da Suriye’den göç alan Mersin’e yeni bir kimlik kazandırmak için projeler hazırladıklarını, özellikle turizm alanında gelişime çok önem verdiklerini söyledi.

8 TURİZM BÖLGESİ İÇİN BAKANLIKTAN ONAY BEKLİYORUZ

Mersin’de 8 tane ilan edilmiş turizm bölgesi olduğunu ve bunların 2 tanesinin Tarsus’ta bulunduğunu belirten Başkan Kocamaz, “Bunlardan biri kayak merkezi projesi, biri de sahildeki kültür turizm bölgesi. Bunlarla ilgili bir kısmının planları bitti bakanlıkta onay aşamasında. Yatırımın bir kısmı bakanlık tarafından yapılıyor. Biz de ısrarla bir an evvel o bölgelerin planlarının onaylanmasını istiyoruz. Tarsus’taki bölgeyi yatırımcı gecikti diye iptal etti hükümet. Ama daha sonra onlar mahkemeye gittiler, kazandılar tekrar aldılar orayı. Şimdi devlet elektriğini, biz suyunu, Telekom doğalgaz hizmetlerini oraya kadar götürdü, yatırımcılar yatırım yapacak. Bu işlere Ankara’da masa başında bürokrat karar veriyor. Türkiye gelişmiş bir ülke değil, gelişmekte olan bir ülke. Hala birçok şeyimiz çadır yöntemiyle gidiyor” dedi.

2-3 MİLYON TURİST HEDEFLİYORUZ

Yerli turist ağırılklı olan Mersin’e yabancı turist olarak Ruslar’ın geldiğini ancak son olaylardan sonra onların da artık gelmez olduğunu belirten Kocamaz, Mersin’den mülk alan yabancı turistlerin de bu sene kente gelmediklerini söyledi. Turizm bölgelerinde onay bekleyen projelerdeki tesislerin hayata geçmesiyle Mersin’e 2-3 milyon turistin gelmesini hedeflediklerini kaydeden Kocamaz, “Sahillerimizi iki yıl içinde bir numara yapacağız. Arıtmalar tamamlandığında sahil tamamen temizlenmiş olacak. Mavi bayraklı sahil sayımızı arttıracağız. Tesis eksiğimiz de bittiğinde buna ulaşmak zor olmayacak. Çünkü potansiyelimiz çok. Mesela inanç turizmi var. İslam, Hıristiyan ve Musevi âlemi için önemli yerler var. Saint Paul’un doğum yeri Tarsus. Hâlâ doğduğu evin bahçesindeki kuyu ziyaret ediliyor. Vatikan Tarsus’u haç bölgesi ilan etti. Musevi âlemi için Danyal Peygamber’in mezarı haç merkezi. O mezarı da biz ortaya çıkardık. Ashab-ı Kehf de burada” diye konuştu.

About Author

client-photo-1
Okul Turları

Comments

Bir Cevap Yazın