Öğrenciler okul gezileri ile daha başarılı

Öğrenciler okul gezileri ile daha başarılı

Öğrenciler okul gezileri ile daha başarılı

Öğrenciler okul gezileri ile daha başarılı. Öğrencilerin eğitim ve öğretim hayatında daha başarılı olması düzenlenen sosyal aktiviteler ile desteklenmelidir. Bu sosyal aktivitelerin başında da okul gezileri gelmektedir. Öğrencilerin yaşına ve eğitim seviyesine göre düzenlenmesi gereken okul gezileri ile gençlere ve çocuklara yaparak ve yaşayarak öğrenme, derslerin uygulamalı olarak işlenmesi, sorumluluk ve görgü gibi sosyal yeteneklerin kazandırılması hedeflenir. İçinde yaşadığımız toplumun; görgü, gelenek, kültür ve tarihini öğrenmek, öğrencinin ülkesine olan yabancılığını kırmak için mutlaka bu tip aktivitelerin gerçekleştirilmesi gerekir. Okul gezileri yurt içi veyurt dışı olarak 2 başlıkta ele alınabilir.

Yurt içi gezilerde öğrenciler yaşadığı ülkeyle bağlarını güçlendirerek, ülke hakkında daha çok bilgiye sahip olur. Bu sayede de topluma faydalı bir nesil yetişmeye başlar. Yurt dışı okul gezilerinde ise gençler, başka bir dünyaya açılarak hayata farklı bir pencereden bakmayı öğrenir, değişik kültürleri de tanımış olur. Öğrencileri yaşadıkları çevreyi öğrenme, anlama, tanımaya yönlendiren okul gezileri sayesinde, eğitim öğretimin monotonluğunun da önüne geçilmiş olur. Öğrenirken eğlenen öğrenciler derslerinde daha başarılı olmaya başlayarak, okul hayatına da tutunur. Öte yandan yaşayarak öğrenilen bilgiler daha kalıcı olacağı için okullar, okul gezilerini mutlaka düzenlemelidir. Tarihsel yönden büyük önem taşıyan mekanlar, doğa harikaları ile herkesi büyüleyen alanlar, yeme içme kültürüyle Türkiye’de fark yaratmış şehirleri görerek, öğrenerek büyüyen bireyler her zaman için hem eğitim hem aile hem de sosyal yaşantısında daha başarılı olur. Gezerek öğrenen çocuklar sorumluluk nedir bunu öğrenir. Kendine olan güveni artar. Yabancılık çekmeyeceği için girişimci ruhu da ön plana çıkar.

Okul gezileri öğrencilere, hayata başka bir pencereden bakmayı öğreteceği için hayal güçlerinin de gelişmesini sağlar. Böylece farklı farklı fikirler ortaya koyabilecek olan çocuklar, ileride atılacağı iş hayatında da başarılı olma şansının tohumlarını okul gezileri sırasında ekmiş olur. Okul gezileri tüm bu konular açısından oldukça önemli olduğu için mutlaka üzerinde durulması gerekir. Seviyeye uygun, düzenli ve tüm adımları doğru düzgün planlanmış bir okul gezisi sayesinde öğrencilere aşılanmak istenen tüm yetenekler ve kurallar eğlenceli bir yolla verilmiş olur. Öğrencilerinizin hem okul hem de sosyal hayatında başarılı olmasını istiyorsanız mutlaka okul gezileri düzenlemelisiniz.

Öğrenciler okul gezileri ile daha başarılı

Makale Okulturlar.org’a aittir. İzinsiz kopyalanması veya link vermeden paylaşılması yasal suçtur.

About Author

client-photo-1
Okul Turları

Comments

Bir Cevap Yazın