Öğrencileri doğaya bırakın

Öğrencileri doğaya bırakın

Öğrencileri doğaya bırakın okul gezileri öğrencilerin sadece eğitim ve öğretim hayatına değil de aynı zamanda fiziksel ve düşünsel sağlığına da yararlı bir aktivitedir. Öğrencilerin kapalı ortamlardan uzaklaşmasını sağlayarak, yaşadıkları çevreyle yakınlaşmasını sağlayan okul gezileri ruhsal sağlık açısından da çok faydalıdır. Okul gezileri sırasında hem fiziksel hem de zihinsel bir aktivite gerçekleştirildiği için tüm duyu organları açılır bu da öğrencilerin gelişimi için çok önemlidir. Eğlenerek, dokunarak, hissederek öğrenilen bilgiler öğrencinin psikolojisini de büyük oranda olumlu yönde etkiler.

Özellikle doğa gezileri sayesinde şehir hayatının hengamesinden uzaklaşan öğrenciler temiz havada doğayla iç içe zaman geçirerek ruhsal ve fiziksel anlamda olgunlaşır. Doğa turları sırasında yapılacak pikniklerde oynanan mendil kapmaca, saklambaç, futbol ve voleybol gibi oyunlar sayesinde fiziksel kas gelişimi de olumlu yönde etkilenir. Öte yandan bu oyunlar sırasında belirlenen kurallara uyma, takım arkadaşları ile oluşacak iletişim de sosyal gelişimlerini olumlu etkileyerek psikolojik anlamda da olgunlaşmalarını sağlar. Doğa turları sırasında temiz hava ile birlikte zihin de açılır. Zihnin açılması sayesinde çocuklar kendilerini ve çevrelerini daha iyi tanıma fırsatı bulurlar.

Kendini tanıyan çocuk toplum hayatında da ön plana çıkar ve bilişsel anlamda da sağlıklı olur. Okulca yapılacak doğa turları sayesinde; öğrenciler yeni bir perspektif edinir. Bunun yanı sıra sınav ve okul stresinden uzaklaşacak çocuğun ruhsal yaşamı da düzene girer. Oku gezileri sırasında çıkılacak bir doğa yürüyüşünün çocuklara olan faydaları ise saymakla bitmez. Kısa bir yürüyüş ile çocukların kan dolaşımı iyileşir, kalp-damar hastalıkları riski azalır. Tüm vücut kaslarının güçlenmesini sağlar. Kan basıncı düzenlenir. Çağımızın en büyük problemlerinden biri olan obezite riski azalır. Beyine oksijenin gitmesini sağlar ve bu sayede zihinsel keskinlik artar. Öğrenciler böylece ortaya farklı fikirler de koyabilir. Dayanıklık artar. Moral, özgüven ve iyimserlik konusunda olumlu faydaları vardır. Uykusuzluk azalır, öğrencileri rahatlatır. Kemiklerin sertleşmesini ve kuvvetlenmesini sağlar. Solunumdaki kapasiteyi arttırır. Yorgunluğa bire birdir. En önemlisi de sınav ve okul baskısını üzerinde hisseden öğrencilerin bu stresle kolayca başa çıkmasını sağlar.

Öğrencileri doğaya bırakın!

Makale Okulturlari.org’a aittir. İzinsiz  kopyalanması veya link vermeden paylaşılması yasal suçtur.

About Author

client-photo-1
Okul Turları

Comments

Bir Cevap Yazın