Okul gezilerinde uyulması gereken kurallar

Okul gezilerinde uyulması gereken kurallar

Okul gezilerinde uyulması gereken kurallar;

Okullarda hem eğitici hem öğretici hem de öğrencilerin eğlenmesini sağlayan okul gezileri sırasında uyulması gereken birçok konu vardır. Milli Eğitim Bakanlığı, yayınladığı Okul Gezileri Yönetmeliği’nde yapılması ve yapılmaması gerekenleri çok detaylı bir şekilde anlatmıştır. Resmi ve özel ilköğretim ve ortaöğretim okullarında, ders programlarına ek olarak öğrencide güven ve sorumluluk gibi birçok sosyal beceriyi geliştirmeyi amaçlayan okul gezilerinin en önemli hedeflerinden biri mutlaka Atatürk milliyetçiliğine bağlı, topluma ve çevresine yararlı bireyler yetiştirmek olmalıdır.

Okul Gezileri Yönetmeliği’ne göre; geziler mutlaka öğrencilerin seviyelerine göre, bilgi ve görgü yeteneklerini geliştirmek, yaşayarak öğrenmek ve derslerin uygulamalı ortamlarda gerçekleştirilmesini sağlamak esaslarına göre düzenlenmelidir. Bu gezilerle amaçlanan öğrencilerin, kendi çevrelerindeki sosyal, ekonomik ve kültürel ortamı tanıması, teknolojik ve bilimsel gelişmeleri yakından izlemesi olmalıdır. Gezilerde mutlaka öncelik yakın çevre gezilerine verilmelidir. Geziler amaçlarına uygun olarak gündüz gerçekleştirilmelidir. Bunun yanı sıra öğretmenler gezi planlarını, gezi tarihinden 1 hafta önce okul müdürlüğüne bildirilmeli, öğrenci listesini de iletişim bilgileri ile birlikte teslim etmelidir. Ayrıca geziler düzenlenmeden önce mutlaka velilerden izin belgesi alınmalıdır. Gezilerde 40 öğrenciye bir yönetici, 2 de sorumlu öğretmen görevlendirilmelidir. İmkanlar el veriyorsa eğer öğrencilerin velileri de geziye katılabilir. Okulun bulunduğu ilçe sınırları içerisinde yapılacak geziler için onay il/ilçe müdürlüğü tarafından, il sınırlarına düzenlenecek gezilerde ise onay mülki amiri tarafından verilir. Yurt dışına yapılacak gezilerde ise izin valilikler tarafından verilir. Onay alınmadan geziye çıkmak kesinlikle yasaktır. Yapılacak gezilerde okullar gerekirse şayet kamu araçlarından yararlanabilir. Yapılması planlanan geziler dersleri aksatmayacak şekilde ayarlanır. Tercihen bayramlar yahut hafta sonu tatilleri tercih edilir. Gezinin bitiminde ise geziyle alakalı olarak imzalanan sözleşme şartlarının yerine getirilip getirilmediği, geziye katılma amacının gerçekleşip gerçekleşmediği konusuna ilişkin tutanak düzenlenir. Okul gezilerinde gezi planı mutlaka okul müdürlüğüne teslim edilir ve müdür tarafından onaylanır. Konaklamalı gezi planlarında ise kalınacak otelin ismi mutlaka bildirilmelidir.

Tüm bu kurallara uyulduğu takdirde okul gezileri birçok başarıların da kapısını açar, yönetmeliğe uygun yapılan geziler öğrencilerin birçok sosyal beceri kazanmasını hem eğitim hem de sosyal hayatında da kendine güveninin yerine gelmesini sağlar.

Okul gezilerinde uyulması gereken kurallar

Makale okulturlari.org adresine aittir. Kopyalanması veya kaynak gösterilmeden paylaşılması yasal suçtur..

About Author

client-photo-1
Okul Turları

Comments

Bir Cevap Yazın