Otomobille 50 ülkede 200 şehir gezdiler.

Otomobille 50 ülke 200 şehir gezdiler.

İbrahim Ünaldı, eşiyle yüzlerce şehri gezip keşfetti. Ünaldı çiftinin seyahatlerini özel kılan ise yurtiçi-yurtdışı tüm gezilerini kendi otomobilleriyle gerçekleştirmeleri. Ünaldı’dan sizin için otomobille yolculuk tüyoları aldık

İbrahim Ünaldı, 64 yaşında. Eşiyle birlikte neredeyse gezip görmediği yer kalmamış. Bugüne kadar on binlerce kilometre yol katetmişler. Hem de kendi arabalarıyla. Ünaldı çifti, Güneydoğu Anodu bölgesinde dört-beş il hariç Türkiye’yi baştan aşağıya gezmiş. Otomobiliyle çıktıkları yurtdışı turları ise bir şakanın gerçeğe dönüşmesiyle başlamış. Ünaldı’yla bu maceralarını konuştuk.
– Arabayla dünyanın değişik ülkelerini gezme fikri nasıl ortaya çıktı?
– Türkiye’yi gezdikten sonra eşim yurtdışına gitmemiz için ısrar ediyordu. Bir-iki kez uçakla gittiğim yurtdışı seyahatlerimde uçak yolculuğunun bana göre olmadığını anladım. Bir akşam evde otururken eşimin yine “Keşke uçak ile seyahat edebilseydin, Avrupa’ya giderdik” demesiyle “Haydi, bu sefer de aracımızla Balkanlara gidelim” şakasını yaptım. Kabul edeceğini düşünmemiştim. 2011 yılında tüm Balkan ülkelerini otomobille gezdik. 3 bin 600 km’lik bu seyahatimizde içimdeki gizli seyyahlığı anladım. Ardından 2012’de 10 bin km’lik Güney Avrupa, 2013’te 10 bin km’lik Orta Avrupa ve 2014’ae de 12 bin km’lik Avrupa-İskandinavya- Rusya seyahati yaptık. İki yıl önce yine arabamızla, İstanbul’dan yola çıkarak, Yunanistan-Makedonya- Sırbistan-Macaristan-Avusturya-Çek Cumhuriyeti-Almanya-Danimarka-İsveç- Norveç-Finlandiya ve Rusya’ya gittik. Dünüşümüzü de başka şehirler üzerinden yaptık.
– Kaç ülke ve şehir gezdiniz?
– 2010-2014 arasında yani beş yılda 50 ülkede 200 şehri gezdik. Gittiğimiz yerin sosyal hayatını daha iyi anlayabilmek için ara yolları tercih ettik. Beş yılda yurtdışında 40 bin km katetmişiz.
– Yolculuklara hazırlanma süreciniz zor muydu?
– Seyahatlerin tüm organizasyonu ben yaptım. Aracımla ilgili tamamlanması gereken evraklardan kişisel dokümanların teminine, izleyeceğim güzergahtan şehirlere giriş-çıkış saatimize tüm detaylarla ilgilendim. Her şeyin teknoloji üzerine kurulu olduğu günümüzde, olası bir soruna karşı tüm çalışmalarımın çıktılarını yanımda bulunduruyorum.

10 BİN KARE FOTOĞRAF
– Gezilerinizden detay verir misiniz? Olmazsa olmazınız neler?
– Köylere uğramayı, beğendiğim mekanlarda çayımı yudumlamayı severim. Arabamdaki olmazsa olmazım termosum ve çayımdır. İstediğim yerde fotoğraf çekmek çok güzel. Bugüne kadar 10 bin karenin üzerinde fotoğraf çekmişim.
– Unutamadığınız bir seyahat anınız var mı?
Helsinki Meydanı’ndaki pazarda meyve satan Türk baba-oğul’un “Abi arabayla buraya nasıl geldin? Buraya geleceğine şöyle bir Karadeniz’de yaylaya çıksaydın ya” demesini unutamıyorum.
Seyahatlerinizle ilgili yakınlarınız ne düşünüyor?
– Otomobille yurtdışına gitme fikrine sadece eşim sıcak baktı. Yakınçevrem bu fikrimizi endişeyle karşıladı. Seyahatlerimiz boyunca da “Neredesin, iyi misin?” mesajları attılar. Ancak bir süre sonra onlar da seyahatlerimize heves etmeye başladı ve “Arka koltukta bize de yer olmaz mı?” diye sormaya başladılar.
– Tehlike atlattığınız oldu mu?
– Seyahat boyunca adrenalimin tavan yaptığı olaylar yaşadım. İlki Rusya’daydı. Helsinki’den Rusya sınırına giriş yaptığınızda sağ ve solunuzdan neredeyse iki katlı bir ev yüksekliğinde kamyonlar geçiyor. Hem de sürekli ve süratli. Rusya’da ölümlü kazaların bukadar sık olmasına şaşırmamak gerektiğini orada anladım.
– Güçlük yaşadığınız sınır kapısı oldu mu?
– Mostar’dan çıkarken gümrük kapısı, seyahatlerimde hiç görmediğim kadar kalabalıktı. Burada bekleme nedeniyleArnavutluk’a gidişimde de bir gecikme olacaktı. Bu da tüm programımızın aksatacaktı. Problemi anlattığım görevlinin, başka bir gümrük kapısına yönlendirmesi ile kendimizi kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde bulduk. Üstelik her an bir fırtına patlaması bekleniyordu. Ve iki aracın yan yana geçemeyeceği, bir tarafı da uçurum olan bir dağ yolunda yaşam savaşı verdik.
– En çok nereyi sevdiniz?
– Beyaz gecelerde St. Petersburg’da olmak çok güzeldi.

SEYAHATSEVERLERE ÖNERİLER
Seyahate çıkmadan önce otel rezervasyonlarınızı, internet üzerinden gerçekleştirmeniz en sağlıklısı. Böylece çok iyi otellerde çok ekonomik fiyatlarla konaklayabiliyorsunuz. Rezervasyonu ne kadar erken yaparsanız o kadar iyi. Böylece en pahalı sezonda bile uygun bir fiyatla tatil yapabilirsiniz. İkinci önemli nokta ise dizel aracınızın bakımının yeni yapılmış olması… Yolculuk boyunca hızınızı ortalama 90 km’de sabitleyerek yakıtınız uzun süre dayanır. Bunları hesapladıktan sonra kahve, yemek, alışveriş, otoban ya da köprü geçiş ücretleri ve müze girişleri gibi harcamaları planlamanız gayet kolay…

EVLİYA ÇELEBİ’Yİ DAHA İYİ ANLIYORUM
Seyahat maceram bedenimi ve ruhumu dinamikleştirdi. Ayrıca bu seyahatlerin ardından “Çok gezen mi, çok okuyan mı bilir?” sorusuna okumayı da çok seven biri olarak rahatlıkla, “Çok gezen” yanıtını verebilirim. Ayrıca bu yolculuklar tarih, insanlık ve hayata ilişkin fikir ve vizyonumun gelişmesini sağladı. Evliya Çelebi’yi şimdi çok daha iyi anlıyorum. Bu nedenle seyahat isteği, giderek vazgeçemediğiniz bir arzu haline geliyor.

About Author

client-photo-1
Okul Turları

Comments

Bir Cevap Yazın