Ruslara tatil güvencesi

ANTALYA’DA düzenlenen ‘Rusya-Moskova Medya Forumu’nda konuşan Kültür veTurizm Bakanı Nabi Avcı, “Rusya Federasyonu vatandaşı misafirlerimize yine aynı güven ve konfor içinde seyahat ve tatil güvencesini sağlamak, Türk devleti olarak bizim taahhüdümüz ve teminatımız altındadır” dedi. ‘Türkiye-Rusya Medya Forumu’ Antalya’nın Serik ilçesine bağlı ünlü turizm beldesi Belek’te başladı. Maxx Royal Hotel’deki medya forumuna; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DESK) Başkanı Ömer Cihad Vardan, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel katıldı. Turizm ve iş dünyasından temsilcilerle, Rusya ve Türkiye’den çok sayıda basın mensubunun katıldığı ‘Türkiye-Rusya Medya Forumu’nda, iki ülke arasında Kasım ayındaki uçak düşürme olayı sonrası bozulan ilişkiler ve iki ülke liderinin görüşmesiyle yeniden bu ilişkilerin düzeltilmesi yönünde yürütülen çalışmalar ele alındı.
‘ARZU EDİLEN BİR DURUM DEĞİLDİ’
Türkiye ve Rusya’nın geçmişten bu yana son derece iyi ilişkilere sahip olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, çok yakın geçmişte yaşanan bazı olumsuz hadiselerin bütün boyutlarıyla zedelenmesinin iki ülke açısından arzu edilen bir durum olmadığını kaydetti. Bu olumsuzlukların aşılmasında her ülkede de en üst düzeyde Erdoğan ve Putin’in görüşmesinin pek çok olumlu gelişmenin önünü açtığını belirten Avcı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kadim dostu Rusya ile siyasi, iktisadi kültürel ve beşeri alanlarda tüm ilişkilerini eski düzeyinde üstüne çıkarmak için tüm çalışmaları yapmaya hazır olduğunu kaydetti.
‘MEDYAYA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR’
İki ülkenin de iş dünyası ve basın mensuplarının destekleriyle ilişkileri eski seviyenin de üzerine çekmek konusunda büyük bir azmin söz konusu olduğunu belirten Avcı, “Bunlardan en önemlilerden biri turizm konusu. Yıllardır Türkiye’de tatillerini güvenli ve konforlu bir şekilde yapan Rusya vatandaşı misafirlerimize yine aynı güven ve konfor içinde seyahat ve tatil güvencesini sağlamak, Türk devleti olarak bizim taahhüdümüz ve teminatımız altında. Türkiye ile Rusya’nın her alanda özellikle turizm sektöründe bugüne kadar gerçekleştirdiği yapıcı diyalogların ortaya koyduğu turizm ilişkilerinin daha da üst seviyelere çıkması için iki ülke medyasına da büyük görevler düşüyor” diye konuştu.
AKTÖRLER RUSYA’YA DAVET EDİLEBİLİR
Avcı, Rus ve Türk medya mensuplarının sorularını da yanıtladı. ‘Harry Potter’ filminin çekildiği alanın yoğun ziyaretçi aldığı ve aynı şekilde ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisinin çekildiği alanın da turizme açılması ve Türk dizi yıldızlarının Rusya’ya davetine yönelik Rus basın mensuplarının sorusunu yanıtlayan Bakan Avcı, Türkiye’de televizyon dizilerindeki aktörlerin Rusya’ya davet edilebileceğini söyledi.
‘BİRLİKTE KAMPANYA YÜRÜTEBİLİRİZ’
Rusya’da ilgi çeken Türk dizilerinin aktörleri ve yöneticileriyle bir buluşma gerçekleştirilebileceğini belirten Avcı, şöyle dedi: “Ortak projeler geliştirilmesi yönünde de destek sağlarız. Bu tür ortak projeler için finansal destek mekanizmalarımız da var. Sponsor konusunda da yardımcı oluruz. İlgi çekecek ortak prodüksiyonlar gerçekleştirebiliriz. Türk dizileri Ortadoğu ve Latin Amerika’da da büyük ilgi görüyor. Arjantin’den turist artışı olduğu gördük, sebebini araştırdığımızda Arjantin’de iki Türk dizisi yayına girmiş ve merak edip Türkiye’ye gelmeye başlamışlar. Ciddi bir artış ortaya çıkmış. ‘Muhteşem Yüzyıl nerede çekildi, oraya gidebilir miyiz?’ denildi, büyük memnuniyetle. Hem çekildiği, hem de gerçekte yaşandığı Topkapı Sarayı bizim en önemli cazibe merkezlerimizden biri. Özel bir tanıtım kampanyasını da birlikte yürütebiliriz.”
RUSÇA ÜNİVERSİTE VE LİSE GELİYOR
Karavan turizmiyle ilgili çalışmaların hızlandırıldığı ve ‘Dünya Karavan Turizmi Kongresi’nin Türkiye’de yapılması için çalışmalar başlatıldığını kaydeden Avcı, “Bu konuda Ruslarla birlikte çalışmalar yapabiliriz” dedi. Antalya’da bir Rus-Türk üniversitesi açmak ve öncelikli turizm işletmeciliği alanında hizmet verecek butik bir proje olduğunu dile getiren Avcı, “Ayrıca eğitim alanında turizm meslek liselerinde de bu konulara ilişkin ortak projeler gerçekleştirebiliriz. Antalya’da eğitim dili Rusça olan bir meslek lisesi, özel sektöründe bu alanda yatırımların destek veririz. Turizm ve sağlık meslek lisesi fevkalade yararlı olur” diye konuştu.
‘RUSLAR DENİZ TURİZMİNDE BİRİNCİ’
Rusya’da 2015’in Kasım ayında yapılan geniş kapsamlı bir çalışmanın sonuçlarından da bahseden Avcı, Rus potansiyel müşteriler açısından Türkiye’nin deniz turizminde birinci, alışveriş ile sağlık turizminde üçüncü, kültür ve şehir turizminde de ilk 5’de bile görünmediğini anlattı. Bakan Avcı, deniz turizmi dışındakilerin de geliştirilmesi yönünde çalışmalar yürütüldüğünü belirtti.
‘İKİ ÜLKE BİRBİRİNİ TAMAMLIYOR’
Forumda konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de, Rusya ile Türkiye’nin birbirini tamamlayan iki ülke olduğunu söyledi. Dünyada bütün ilişkilerin menfaat üzerine olduğunu belirten Bakan Zeybekçi, dünyadaki en sağlam ilişkilerin ‘kazan, kazan’ ilkesine dayalı ilişkiler olduğunu kaydetti. Türkiye ile Rusya arasında en üst düzeyde menfaat bulunması gerektiğini dile getiren Zeybekçi, 2015 Kasım ayında sebebi ve sonucunu tartışmaya gerek olmayan üzücü bir olay yaşandığını dile getirdi.
‘BU SÜRECİN KAZANANI YOK’
Üzücü olayın ardından 7-8 aylık süreçte kazananın olmadığını belirten Zeybekçi, “İki dostun birbirine küsmesinden iki taraf da zarar gördü. Negatif dönemin kaybedenleri Türkiye ve Rusya. Rusya ile olan ticaretimiz düştü. Rusya ile turizm münasebetlerimiz de yüzde 70’ler seviyesine düştü. İhracatımız yüzde 38 düştü. Bu sürecin kazananı yok” dedi.
‘HEDEF 100 MİLYAR DOLAR’
Her iki ülkenin liderinin iki ülkenin kaybettiği süreci sonlandırmak amacıyla inisiyatif aldığını belirten Zeybekçi, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’yi ilk arayan liderlerden birinin Putin olduğunu söyledi. 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Moskova’ya gittiklerini hatırlatan Zeybekçi, “İlgili bakanlarla çok önemli görüşmeler yaptık. İki ülke Kasım 2015 öncesine dönmek istiyor. Kasım 2015 öncesinde 34 milyar dolara varan bir ticaret hacminden bugün 20 milyar Dolar’ın altına inen ticaret hacmi var. İki ülke lideri bu hacmi 100 milyar Dolar’a çıkarmak gibi hedefleri var” diye konuştu.
‘GÖRÜŞMELER YENİDEN BAŞLADI’
2015 Kasım öncesi uygulanan vize serbestini hatırlatan Zeybekçi, şöyle konuştu: “Ticaretin önündeki engeller kaldırılıyordu. En önemli gelişme ise iki ülke arasında serbest ticaret anlaşması görüşmeleri başlamıştı. Son derece önemliydi. Çok önemli kapıların açılacağı kapılar sağlayacaktı. Türkiye’de Kasım’dan sonraki dönemde görüşmeler dondurulmuştu, şimdi tekrar başladı. Ortak Karma Ekonomik Komisyonu görüşmeleri ertelenmişti, tekrar başladı. 8-9 Ekim gibi Rusya Enerji Bakanı ile İstanbul’da buluşacağız. Şu an itibariyle serbest ticaret görüşmeleri başladı. Türkiye ile Rusya arasında Türk Rus ortak yatırım fonu kurulmasıyla ilgili görüşmeler başladı.”
RUBLE VE TL İLE ÖDEME ÇALIŞMASI VAR
Ticarette Ruble ve Türk Lirası’nın kullanılmasına yönelik teknik çalışmalar yaptıklarını ifade eden Zeybekçi, “Türkiye’ye gelen Rus vatandaşların Ruble ile ödeme yapabilmesini hedefliyoruz. Aynı şekilde Rusya’ya giden vatandaşlarımızın Türk Lirası ile ödeme yapabilecekleri çalışma içindeyiz. 100 milyara gidecek ticaret hacmimizin ruble ve Türk Lirası ile yapılmasını hedefliyoruz” diye konuştu.
‘SON RAKAMLAR MORAL BOZUCU’
Türkiye ve Rusya’nın ikili ticaretindeki rakamları telaffuz etmek istemediğini belirten Zeybekçi, son dönemde son derece moral bozucu rakamlar olduğunu kaydetti. Gelecekle ilgili yakın zamanda Türkiye ile Rusya ticaret hacminin 40 milyar Dolar’a çıktığının görüleceğini belirten Zeybekçi, “Türkiye bugüne kadar Rusya’da 70 milyar Dolar’lık yatırım yaptı. Hedefimiz Türk ve Rus şirketlerinin birlikte işbirliği yapmalarını sağlamak ve birlikte proje üretsin istiyoruz. Türk-Rus ortak yatırım fonunun kurulması için hızlı adımlar atıyoruz. Türkiye’nin 10 milyar Dolar üzerinde Rusya’da yatırımı var. Önümüzdeki dönem Rusya’nın belirli bölgelerine yönelik müteahhitlik çalışmalar olacak” dedi.
SINIRSIZ OTURMA ÇALIŞMASI BİTİRİLDİ
Yatırım teşvik sisteminin Türkiye olarak hayata geçirilmeye yönelik çalışmaların yapıldığını belirten Zeybekçi, şunları söyledi: “Biz bu kapsamda Rus dostlarımızla beraber Türkiye’de hatta Rusya’daki yatırımlarda dahil olmak üzere birlikte değerlendirmek istiyoruz. Türkiye’de enerji teknolojilerinde, savunma sanayinde, sağlık teknolojilerinde, ilaç sanayisinde, petrokimya entegrasyon yatırımlarında buna benzer stratejik yatırımlarda teşvik sistemini yatırımcıyla beraber belirleyeceğiz. Bununla birlikte yatırım ortamının iyileştirilmesiyle ilgili başbakanın tabiriyle yatırımcının önüne turkuaz halı sermekle ilgili çok önemli çalışmalar yaptık. Yatırımcıların ve Türkiye’de gayrimenkul alanların istemeleri halinde Türk vatandaşlığına geçmeleri ve sınırsız oturma ve yaşama haklarıyla ilgili çalışmalarımızı bitirdik ve bunun sürecini aştık.”

About Author

client-photo-1
Okul Turları

Comments

Bir Cevap Yazın