RUSYA VE İNGİLTERE’DEN DE SEYAHAT UYARILARI GELDİ

RUSYA VE İNGİLTERE'DEN DE SEYAHAT UYARILARI GELDİ
10 Aralık gecesi İstanbul Beşiktaş’taki terör saldırısının ardından ülkeler Türkiye’ye yönelik seyahat uyarıları yapmaya başladı.
Almanya’dan sonra Rusya ve İngiltere’den de seyahat uyarıları geldi.
Rosturizm uyardı
Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) İstanbul’da meydana gelen terör saldırısından sonra Türkiye’de bulunan Rus turistlerin kaldıkları otellerden çıkmaması ve kalabalık yerlerden uzak olması uyarısında bulundu.
Rosturizm resmi sitesinde yer alan açıklamada, “Olayda Türkiye’de bulunan Rus turistlerin zarar gördüğüne ilişkin Rosturizm’e bilgi ulaşmadı. Rosturizm, Türkiye topraklarında bulunan Rus turistlerin dikkatli olmaları ve kalabalık yerlere gitmemeleri, gerekli olmadıkça kaldıkları yerlerden çıkmamaları, yerel makamların söylediklerine uymalarını öneriyor” denildi.
Ulusal Haber Servisine göre, Rosturizm Türkiye tatil yerlerine tur paketleri satan tur operatörlerinin müşterilerine olası terör tehdidi hakkında uyarıda bulunmalarını istedi.
İngiltere de uyarı yayınladı
Saldırı sonrası İngiltere de, Türkiye’ye dönük seyahat uyarısını güncelledi.
İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın (FCO) resmi internet sayfasında yer alan açıklamada, “İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Beşiktaş futbol stadyumunun yakınlarında bombalı araçla terör saldırısı düzenlenmiştir. Vatandaşlarımızın bölgeden uzak durmaları, tetikte olmaları ve yerel güvenlik yetkililerinin tavsiyelerine uymaları gerekmektedir” denildi.
İngiliz vatandaşlarının Diyarbakır şehrine ve Suriye sınırına 10 kilometre yakında bulunan bölgelere zorunlu olmayan seyahatlerden kaçınmaları uyarısının tekrarlandığı açıklamada; Şırnak, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır, Kilis, Hatay, Siirt, Tunceli ve Hakkari’ye zorunlu olmayan durumlar dışında seyahat edilmemesi gerektiğine vurgu yapıldı.
Türkiye’deki İngiliz diplomatların görevlerine devam ettiğinin belirtildiği açıklamanın devamında, şu ifadelere yer verildi:
“Türkiye’ye seyahat etmek genel olarak güvenli. Ancak vatandaşlarımız yine de ilave güvenlik önlemleri almalı ve turistler tarafından yoğun olarak ziyaret edilen bölgelerden kaçınmalı.
15 Temmuz darbe girişimi sonrası  durum sakinleşmiş olsa da, olağanüstü hal ve güvenlik hassasiyeti devam ediyor.
Şu anda özellikle yoğun bölgelerde kimlik kontrolleri ve güvenlik güçlerinin sayısı artmış durumda. Vatandaşlarımız yetkililerle iş birliği yapmalı ve pasaportlarını, e-vizelerinin basılı bir kopyasını veya oturum belgelerini daima yanlarında bulundurmalı.”

About Author

client-photo-1
Okul Turları

Comments

Bir Cevap Yazın