SİNOP ÇIKIŞ YOLLARI ARIYOR

turizmde-yaz-sezonuna-sikisan-sinop-cikis-yollari-ariyor

TURİZMDE YAZ SEZONUNA SIKIŞAN SİNOP ÇIKIŞ YOLLARI ARIYOR

 Sinop’ta sektör temsilcileri turizminin sadece iki ay olduğundan yakınarak, sezonun kışa yayılması gerektiğini belirtiyor.
Sinop turizm sezonunun sona ermesinin ardından bir değerlendirme toplantısı düzenleyen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Sinop Temsilcisi Ali Yılmaz, Sinop turizminin sadece iki ay olduğunu ve turizm sektörünün kışa yayılması gerektiği vurguladı.
Toplantıda TÜROFED Sinop Temsilcisi ve Antik Otel İşletmecisi Ali Yılmaz, TÜROFED ve KATİD temsilcisi Sinop Vira Otel Ahmet Çobanoğlu turizm sezonunu değerlendirdi.
Konuşmacılar, Sinop’ta turizmin sadece yaz aylarına sığdırıldığını, özellikle çevre illerde iyi bir tanıtım yapılırsa bunu yılın tamamına yayılabileceğini söylediler.
Toplantıda konuşan TÜROFED Sinop Temsilcisi Yılmaz, Sinop turizmindeki mevsimselliğe işaret ederek, “İyi bir tanıtım ile yılın 4 mevsiminde turizm yapılabilir ve çevre illere dönük hafta sonu turizmi ilimizde yapılabilir. Bunu yapan iller var. Örneğin bunu Amasra ve Beypazarı yapıyor. Turizmi genişleterek yıla yaymamız gerekiyor. Bunun için de tanıtımın olması gerekli. Bugüne kadar ne yazık ki Sinop hakkında ciddi bir tanıtım yapılamadı. Sinop’ta farklı bir anlayış var. Tanıtımı oteller yapsın isteniyor, Sinop’a geçtiğimiz yıl turizm için ayrılan bütçe 100 TL gibi bir rakam, bu yılda 1000 TL gibi komik bir rakam 3 tarafı denizle çevrili bu kadar güzel bir şehre turizm için bu kadar komik bir tutar çok rahatsız edici. Sinop tanıtım konusunda çok yetersiz Amasra sadece salatasıyla ne kadar çok turist çekiyor. Sinop’ta farklı bir anlayış var tanıtımı oteller yapsın diye. Ama karıştırıyorlar Oteller kendi tanıtımını yapar. Kentin tanıtımını ki bu kent turizm den gelir, istihdam bekliyorsa bu vilayetin, İl Genel Meclisi’nin görevidir. Hele Ticaret Sanayi Odası’nın asli görevidir. Gidin Amasya’dan, Kastamonu’dan tanıtım kitaplarını isteyin hepsi vilayetin, İl Genel Meclisi’nin, Ticaret Sanayi Odası ve hatta Belediyenin yaptığı ürünlerdir. Yazın gelen turiste verecek broşür bulamıyoruz. Bu bir eksikliktir. Sinop’un bir tanıtım sitesi bile yok. Ben iki milletvekilimizde gittim turizm için ilk başta güzel karşıladılar dinlediler ancak sorun çözülmesi için hiçbir işlem yapılmadı” dedi.
“Sadece yaz turizmi kaliteyi düşürür”
Sinop’un kanayan yarası hale gelen 2 aylık turizmin tesisleri derinden etkilendiğini vurgulayan Yılmaz şöyle devam etti: “Yazın tesisler açıldığın da tabi ki hizmet kalitesinde düşüşler oluyor. Bu da Sinop turizminin lehine değil, aleyhine olan bir oluşum. Biz bunu görerek Sinop’un kışın da turizm yapmasını şart olarak görüyoruz. Elbette kışın, turizmde beklentimiz yaz ayları gibi yoğun değil. Tesislerin en azından zarar etmeyip, personelini dağıtmadan yaşayabilecek bir şekle gelmesi lazım. Yoksa personelin dağılması ve yazın tekrar personel toplama, yazın ciddi anlamda hizmet kalitesini olumsuz yönde etkiliyor Sinop’ta eleman bulmak zaten zor bulduğumuz elemanı da iş yapamayıp kaybetmek bizler açısından üzücü biz kışın temizlik için 2 eleman yeterliyken biz 4 eleman çalıştırıyoruz ki yazın sıkıntıya düşmeyelim eleman aramak zorunda kalmayalım diye.”
Yasa dışı pansiyonlar sorun 
Sinop’ta yasa dışı pansiyonların gün geçtikçe arttığına da değinen Yılmaz, “Sinop’ta son zamanlarda kiralık pansiyonlar arttı bazı vatandaşlar sadece para kazanmak uğruna kendi kaldıkları evleri dahi pansiyona vererek akrabalarında kalıyorlar, hiçbir denetim yok ne emniyet, ne vergi dairesi denetlemiyor. Benim otelimin çevresinde 60 tane kiralık pansiyon ev var. Vergi dairesi beni denetliyor ben elemanlarımın maaşını, sigortasını veriyorum beni niye denetliyorsunuz ben burada çaldığım müziğin telif hakkını bile ödüyorum.
Ben burada ekmek yediriyorsam benim hakkım savunulmalı insanlar ucuz tatil yapsın diye benim emeğim boşa gitmesin” şeklinde konuştu.

About Author

client-photo-1
Okul Turları

Comments

Bir Cevap Yazın