Tatilstil.com’un Batması Ardından TÜRSAB Açıklaması

Türsab tatilstil.com açıklaması

TÜRSAB ın yapmış olduğu açıklamadır. (TATİLSTİL) ESTİLO TUR SEYAHAT ACENTASI”NIN FAALİYETLERİNİ DURDURMASI HAKKINDA BİLGİLENDİRME 30/08/2016 Stil Tatil Danışmanlığı Turizm Tic. Ltd. Şti. bünyesinde faaliyet göstermekte olan A-7270 işletme belge numaralı Estilo Tur Seyahat Acentası”nın (tatilstil.com) tüm operasyonlarını durdurduğu ve operasyonlarına devam edemeyeceği bilgisi Birliğimize ulaşmıştır.

Bunun üzerine bahsi geçen seyahat acentasının adresinde 30/08/2016 günü denetim yapılmış olup; işyerinin kapalı olduğu, dışarıdan yapılabilen gözlemde ise işyeri içerisinde bilgisayarların bulunmadığı tespit edilmiş ve bu durum tutanakla kayıt altına alınmıştır. Bu kapsamda ilgili seyahat acentasının satışlarına aracılık eden Alt Acentaların ve Tüketicilerin mağdur olmaması için aşağıdaki hususların dikkate alınması faydalı olacaktır:

• Paket tur kapsamındaki hizmetlerde, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu”nun 12. Maddesi uyarınca tanzim edilmesi gereken “Zorunlu Paket Tur Sigortası “” kapsamında Tüketiciler tarafından ilgili sigorta şirketine bizzat başvurmak koşuluyla ödenen bedel talep edilebilecektir.

• Sadece konaklama hizmetlerine yönelik satışlarda ise sigorta düzenlenmesi zorunlu değildir. Bu durumda Tüketicilerin sigorta şirketlerine başvuru yapma hakkı bulunmamaktadır.

• Tüketicilerin kredi kartı ile satın almış oldukları hizmetin hiç gerçekleşmeyecek olduğu durumda ise bankalardan işlemin iptali ve yapılan ödemelerin iadesi talep edilebilecektir.

• Tüketicinin hizmeti kredi kartı ile taksitle satın almış olması yada ödemelerin üç aydan daha uzun süre ertelenmesi halinde ise kredi kartı sözleşmeleri, mevzuatta tüketici kredileri kapsamında değerlendirilmektedir. Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği uyarınca da belirli bir mal/hizmet satın almak için sağlanan bağlı kredilere yönelik sunulması gereken hizmetin hiç yada gereği gibi ifa edilmemesi durumunda kredi veren bankanın da müteselsilen sorumluluğu bulunmakta olduğundan ödenen bedellerin iadesi için ilgili bankaya başvuruda bulunulabilecektir. Gereği için önemle bilginize sunulur. Saygılarımızla, TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ (TÜRSAB)

About Author

client-photo-1
Okul Turları

Comments

Bir Cevap Yazın