Turist rehberliği serbestçe yapacak bir meslek değildir

Turist rehberliği serbestçe yapacağı bir meslek değildir

İstanbul Rehberler Odası, MEB Müdürü’nün öğretmen adaylarını suç işlemeğe teşvik ettiğini ileri sürdü.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Akteki’nin atanamayan öğretmenlere alternatif meslek olarak turist rehberliğini önermesine tepkiler sürüyor.

İstanbul Rehbeler Odası bir açıklama yaparak, “Sayın Aktekin’in bu talihsiz açıklaması öğretmen adaylarını yasa dışı biçimde çalışmaya yönlendirmesi bakımından hem bir sorumsuzluk örneği, hem de üstlendiği görev açısından çaresizliğin ilanıdır” dedi.

Aktekin’in, öğretmen adaylarını suç işlemeğe teşvik ettiğini ileri süren İRO, şunları ifade etti:

“Turist rehberliği herkesin serbestçe, elini kolunu sallayarak yapacağı bir meslek değildir. Turist rehberliği Türkiye genelinde pek çok üniversitede akademik disiplin altında kürsüsü bulunan ve 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Yasası ile devletin Anayasal güvencesi altında icra edilen bir meslektir. Yasada kimlerin rehberlik yapacağı ve mesleğe kabulün şartları açıkca belirtilmiştir. Nasıl rehberler, serbestce, sorumsuzca tarih, coğrafya, sanat tarihi gibi branşlarda öğretmenlik yapamazsa, öğretmenler de rehberlik mesleğini icra edemezler.

Meslek Odalarımızın ve Kültür ve Turizm İl Müdürlüklerinin, yasaya dayanarak yaptıkları, kaçak acentecilik ve kaçak rehberlik denetlemelerinde öğretmenlerin ya da bu mesleği yapmaya ehil olmayan kişilerin saptanması halinde, haklarında işlem yapılabileceğini ve bunun da baş sorumlusunun bu çağrıyı yapanlar olacağını da ayrıca hatırlatmak isteriz.”

About Author

client-photo-1
Okul Turları

Comments

Bir Cevap Yazın