Yüksekova 2,5 Milyarlık Yatırımla canlanacak

Yüksekova 2,5 Milyarlık Yatırımla canlanacak

Terör mağduru yerleşim yerlerinin başında gelen Hakkari’nin Yüksekova ilçesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2.5 milyarlık yatırım yapacak…

Terörle anılmak istemeyen Yüksekovalılar yeni yapılacak olan 10 bin kişilik stadyum, sosyal tesis ve yeşil alanlar için gün sayıyor. Bakanlığın bölgeye yapacağı yatırım ise toplamda 2 Milyar 500 Milyon Türk Lirası nı buluyor.

Hakkari nin 70 bin nüfuslu Yüksekova ilçesi terör mağduriyeti ile anılan merkezlerin başında geliyor. Eli kanlı bölücü terör örgütü PKK nın enkaza çevirdiği ilçede şehir hayatının normale dönmesi ve yerleşim alanlarının yeniden inşası için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2 buçuk milyar liralık bir yatırımı hayata geçiriyor. Yüzlerce konutun yapılacağı ilçede, sosyal tesis ve yeşil alanlar içinse bakanlık tarafından 250 milyon liralık bütçe ayrıldı.

İlçede enkaz kaldırma işlemleri sürerken, altyapı için 200 milyon, yol yapımı için 50 milyon, kira yardımları için 100 milyon ve yeni konut yapımları için ise yaklaşık 1 milyar 610 milyon liralık bir yatırım planlandı.

Yüksekova ya Yeni Stadyum Geliyor

Bölücü terör örgütünün saldırılarına maruz kalan ve ağır çatışmaların yaşandığı Yüksekova da hayatın normale dönmesi ve oluşan maddi kayıpların telafi edilmesi için çalışmalar son hızla sürüyor. Sadece konutlaşmada değil, şehrin sosyal yaşamının geliştirilmesi içinde çeşitli adımların atılmasına başlandı. Bu bağlamda sosyal tesis ve yeni yeşil alanların yanı sıra 30 milyon liraya mal olacak 10 bin kişilik kapasiteli modern bir stadyumda şehre kazandırılacak.

About Author

client-photo-1
Okul Turları

Comments

Bir Cevap Yazın