YUNANİSTAN KAPIDA VİZEYİ KALDIRIYOR

YUNANİSTAN KAPIDA VİZEYİ KALDIRIYOR

YUNANİSTAN KAPIDA VİZEYİ KALDIRIYOR

Avrupa Komisyonu, AB üyesi Yunanistan’ın yeni turizm sezonunda “kapıda vize” uygulamasına onay vermedi.  Bu karar ile Yunanistan’ın Ege adalarına seyahatte kolaylık sağlayan ve “kapıda vize” uygulamasının son bulacağı bildirildi. Avrupa Komisyonu’nun Türk turistleri etkileyecek uygulamaya gelecek sezon için onay vermediği bildiriliyor.
Avrupa Komisyonu “kapıda vize” uygulamasına yeni turizm sezonu için onay vermedi. Yunanistan basınında yer alan haberlere göre, Yunanistan’ın Avrupa İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Vekili Yorgos Katrougalos, söz konusu adaların milletvekillerine gönderdiği mektupta, bakanlığın tüm ısrarlarına rağmen kararın engellenemediğini belirtti.
Ayrıca, Brüksel’de bulunan Katrougalos’un, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile yaptığı görüşmede Türk turistlere özel vize uygulamasını gündeme getirdiği bildirildi.
Sputniknews’te yer alan haberde, Yunanistan’ın kararın neden olacağı sıkıntıların aşılması için Türkiye’deki konsolosluklara personel takviyesi yapılacağı ve vize başvurularında elektronik sistem kullanılacağı belirtiliyor.
Haberde AB’nin kararı özellikle adalarda yaşayanların büyük tepkisine yol açtığına dikkat çekilirken Midilli Belediye Başkanı Spiros Galinos’ın adaların göçmen krizi sebebiyle büyük bir yükün altında olduğu, bu gelişmenin başta Midilli olmak üzere tüm adalarda turizme büyük bir darbe indireceği uyarısı yansıtıldı.
Bu kararın Türkiye ile Yunanistan arasında Kardak gerginliği ve Ege’deki adalara yönelik tartışmaların yaşandığı dönemde alınması dikkat çekti.

About Author

client-photo-1
Okul Turları

Comments

Bir Cevap Yazın